Tworząc część pierwszą „mleka roślinne do kawy” nie spodziewałem się tego, że ten wpis przyciągnie taką uwagę. Zobaczyło go ponad 10 tys osób i ta liczba stale rośnie. Dobrym doświadczeniem było również dla mnie to, że zwracaliście uwagę na pewne nieścisłości we wpisie, uzupełnialiście go o potrzebne informacje, oraz dodawaliście coś od siebie. Mleka roślinne do kawy, to długi temat, rozpracujmy go na części pierwsze.


Dziś wracamy do tematu mleka roślinnego do kawy, przeanalizujemy kolejne produktu, które dostępne są na co dzień w sklepach takich jak: Biedronka, . Carrefour, Lidl, Rossmann, Auchan, oraz Kaufland. Poprzedni wpis traktował o mlekach dostępnych w sklepach osiedlowych oraz Selgros. Z oczywistego powodu, pominiemy mleka, które już były w pierwszej części, by się nie dublować i zajmiemy się tylko nowymi pozycjami. Będziemy przyglądać się składowi oraz jakości. Kiedy uda nam się przeanalizować już wszystkie dostępne mleka w sklepach wielkopowierzchniowych, zajmiemy się ich dogłębną analizą, ale to już w części III. Wybierzemy tylko te, które nie budzą żadnych wątpliwości swoim składem, udamy się do ekspresu i już doświadczając, sprawdzimy, które nadają się do spieniania, które nie. Poddamy ocenie również smak oraz to jak komponuje się z espresso, oraz czy można zrobić z nich podstawowe wzory latte art.

IMG 20170523 192356 150x150 Mleka roślinne do kawy. Część II
Mleko roślinne do kawy, Alinor – mleko sojowe z wapniem

Skład: woda, soja 8%, sok jabłkowy z koncentratu, algi 0,4%
Mleko charakteryzuje się krótkim składem.
Produkt markowany jest przez tego samego producenta, który produkuje już wcześniej znane nam produkty firmy Vitariz. Co prawda zupełnie nie rozumiem, faktu, że znajduje się tam sok jabłkowy, ale różne cuda człowiek widział i może autor ma nam coś ciekawego nam do przekazania.
Co ciekawe, producent ma również pod swoim skrzydłami markę z kłosem, przynajmniej ja ją tak nazywam, czyli markę Primavena. Którą również będziemy się tutaj zajmować. Nie mam się do czego przyczepić.

IMG 20170523 192410 150x150 Mleka roślinne do kawy. Część IIMleko sojowe Alinor – czekoladowe

Skład: woda, cukier trzcinowy, soja 8%, kakao 2,5%, karagen
Zawsze kiedy, analizuje skład i na jego drugim miejscu znajduje się cukier, odwracam etykietę w miejsce wartości kalorycznej i z podejrzliwością sprawdzam, ile tego cukru tam się znajduje. Tutaj jest to dla mnie dość pozytywne zaskoczenie, bo węgli ogólnie jest 6 gr, a samego cukru 1,5 gr na 250 ml więc bardzo niedużo. Do tablicy również został wywołany karagen, o którym krążą plotki, że jest rakotwórczy. Jak dowodzą najnowsze badania, nie jest on szkodliwy. Pewne nieścisłości powstały z powodu Dr. Joanne Tobacman, ale mało kto wie, że ta pani badała akurat zdegradowaną molekularnie postać karageniny, zwaną „poligeenan”, której nie stosuje się w przemyśle spożywczym. Co ciekawszych zapraszam do kliknięcia w odnośnik.  

 Mleko sojowe Alinor – waniliowe.

IMG 20170523 192509 150x150 Mleka roślinne do kawy. Część II

To jest coś dla amatorów wanilii, to mleko roślinne do kawy, zostało wzbogacone o naturalny aromat wanilii.

Skład 8% soi, cukier trzcinowy, którego jest 0,8 gr na 250 ml napoju, więc naprawdę jest to wartość symboliczna.
Jest tak, jak się spodziewałem, marka Alinor, czyli siostrzana marka, Vitariz charakteryzuje się dobrym i krótkim składem. Co jest ważne, zawartość cukru w tych napojach stoi na bardzo symbolicznym poziomie, wystarczy sobie przypomnieć, gdzie wcześniejszych porównywanych napojach było to 6, czasem 8 gr na 250 ml, w napojach tej marki jest ich raptem 1,5 gr, lub 0,8 gr co zasługuje na produkt praktycznie bez cukru. Wiec, jeżeli szukacie fajnych mlek z ciekawym składem, to spokojnie można po nie sięgnąć.

Sięgam teraz po mleko od Włochów, czyli firmę Riso Scotti. Niestety, firma ta nie ma swojego silnego przedstawicielstwa, jeżeli chodzi o markę. Mówię niestety, zwłaszcz, że ich strona internetowa oraz fanpage pokazuje nam bardzo duże spektrum produktów, które oferują, bynajmniej, nie kończą tylko na mlekach roślinnych.

IMG 20170523 192601 150x150 Mleka roślinne do kawy. Część II

Scotti – napój ryżowy

Skład: woda, ryż 16%, olej ryżowy, algi, oraz sól morska. Skład jest bardzo dobry, do niczego nie można się przyczepić. Jednak wielkim minusem jest zawartość cukru, którego w 100 ml jest aż 8,5 gr. W porównaniu z poprzednią marką jest to wręcz cukrowy ulepek, bo na szklankę 250 ml tego cukru jest aż, 21,25 gr!!! To jest ogromnie dużo. Jednak w składzie nie ma mowy o cukrze dodawanym sztucznie.

 Scotti – napój ryżowy

IMG 20170523 192616 150x150 Mleka roślinne do kawy. Część II

Skład: woda, ryż 14%, guinoa 3%, olej ryżowy, oraz sól.
Guinoa to inaczej komosa ryżowa, dość duża zawartość białka, zawiera wszystkie niezbędne kwasy, Jest bogatym źródłem manganu, magnezu, wapnia, żelaza, miedzi i fosforu. Niestety mimo tak ogromnego potencjału, zawartość cukru w tym napoju jest również dość znaczna, ponieważ kształtuje się na poziomie 8,3 gr na 100 ml. Jednak uwaga, uczciwość każe mi bardzo mocno zaznaczyć, producent nie wykazuje w składzie cukru dodawanego sztucznie, nie ma go w składzie. Co więcej, zaznacza dość jasno: „Zawiera naturalnie występujące cukry”. Podsumowując, jeżeli weźmiemy pod uwagę skład, oraz to, że producent nie dosypuje żadnego cukru, to jest to napój naturalny, bardzo zdrowy, jednak z potrzebą zaakcentowania, dużej ilości cukru.

Scotti – napój kokosowy

IMG 20170523 192643 150x150 Mleka roślinne do kawy. Część IISkład: woda, ryż 16%, mąka kokosowa, olej ryżowy, karagen, guma ksantanowa, naturalny aromat, sól. No i tutaj niestety, nie dość, że nie mamy żadnych kokosów, a jedynie mąkę kokosową, to jeszcze do tego mamy stabilizatory, naturalne, lecz mimo wszystko stabilizatory, które zwiększają nam gęstość napoju. Oj czarna owca w rodzinie produktów Scotti? Przecież można by było dodawać zwykły kokos. Mąka kokosowa jest świetna, lecz w mojej ocenie jest to jednak produkt przetworzony (wiórki się miksuje, suszy oraz ściera się na pył) No dobra, w sumie można sobie dać spokój, wiórki to wiórki, kokos to kokos, ale karagen i guma ksantanowa? Po co, można przecież bez.
Podsumowanie mlek Scotti, nie jest to zły produkt. Producent nie wrzuca tam zapychaczy oraz stabilizatorów, jedynym aspektem, na który warto mieć uwagę,to cukier, którego jest dużo w tym napojach, mimo, że jest on naturalnie występujący. Może nie dajmy się zwariować?Czas na markę Primavena.
Primavena to marka która, należy do dużo większej rodziny. W stajni producenta, którego dystrybutorem jest firma Polbioeco znajdują się takie marki jak Vitariz oraz  Alinor, która jest na początku drugiej części naszego porównania.
IMG 20170523 192713 55x150 Mleka roślinne do kawy. Część II

Primavera mleko roślinne

Primavena – mleko owsiane
Skład: woda, owies 12%, olej słonecznikowy, sól morska. Skądś już znamy ten skład. Bez żadnych składników które nam są niepotrzebne. Polecamy! Można się pokusić o stwierdzenie, fantastycznie.Wiele osób które czytało pierwszą część o mlekach roślinnych pisało do mnie, dlaczego nie zajrzę do Kauflandu, Rossmana, lub Biedronki. Słowa ciałem się stało:  


IMG 20170523 195410 110x150 Mleka roślinne do kawy. Część II

Mleka roślinne marki Kaufland

Napój owsiany marki Kaufland

Skład: woda, pełnoziarnisty owies 12%, olej słonecznikowy, sól spożywcza. No proszę, można? Już nie pierwszy raz dostaje dowody na to, że marka własna marketu nie musi być zła. Zauważcie, że skład tego mleka jest praktycznie taki sam, jak mleko marki Primavena. Jedyną różnicą jest sól, która w pozycji poprzedniej jest sklasyfikowana jako morska, a w napoju marki Kaufland jest nazwana solą spożywczą. Przy założeniu, że marka własna z reguły jest tańsza, jest to bardzo ciekawa opcja.

IMG 20170523 195453 122x150 Mleka roślinne do kawy. Część II

Napój sojowo-ryżowy marki Kaufland

Skład: woda, soja 5%, ryż 5%,, sól morska. Skład bez zarzutu, świetny, prosty. W tej pozycji nie mamy wątpliwości, że sól pochodzi z gospodarstwa ekologicznego.

Napój migdałowy marki Kaufland

Skład: woda, cukier, maltodekstryna, sól spożywcza, lecIMG 20170523 195627 150x150 Mleka roślinne do kawy. Część IIytyna słonecznikowa.
I tak jak zawsze to sprawdzam kiedy w składzie występuje cukier, sprawdzam jego zawartość w produkcie, tabelka wykazuje nam 4,1 g węglowodanów, w tym 3,1 gr cukru na 100 ml czyli mniej więcej na szklance będziemy mieć około 7 gr cukru.

Podsumowanie marki Kaufland: Kaufland pokazuje nam, że nie powinniśmy od razu dyskredytować mlek marek własnych marketów. Ktoś w końcu dla nich to produkuje. Często jest tak, że wiodący producent zajmuje się produkcją pod marką własną marketu. Jeżeli będziecie w Kauflandzie spróbujcie ich oferty warto.
Dostałem niezłą burę za to, że nie w porównaniu pierwszym nie została wzięta pod uwagę półka z produktami Rossmanna, nadrabiamy. Oto produkty sygnowane marką Rossmann

IMG 20170523 200739 129x150 Mleka roślinne do kawy. Część II

 Ener bio napój migdałowy marki Rossmann

Skład: woda, migdały 7%, cukier trzcinowy, sól morska, zagęstnik guma guar. Na 250 ml produktu pochłoniemy 4,3 gr cukru i dużo i nie.
Mleko migdałowe Rossmann jest dobre jakościowo, jednak, w zarówno części pierwszej, jak i kilka akapitów wyżej znajdziemy mleka, które nie posiadają w sobie, ani cukru, ani zagęstników/stabilizatorów.

IMG 20170523 200757 119x150 Mleka roślinne do kawy. Część II

Ener Bio napój orkiszowy marki Rossmann

Orkisz to nie jest popularny składnik. Wydaje się to bardzo ciekawa propozycja. I tutaj Rossmann ma  czym się pochwalić, jeżeli chodzi o skład produktu: orkisz pełnoziarnisty 11%, olej słonecznikowy, oraz sól morska. Poziom cukru, kształtuje się na poziomie 14,3 gr na 250 ml. To dużo, lecz producent nie podaje go w składzie, więc wydaje się, że są to cukry naturalne. Skład krótki, zwięzły i na temat.

Ener Bio Napój owsiany marki Rossmann

IMG 20170523 200855 144x150 Mleka roślinne do kawy. Część II

Skład: woda, owies pełnoziarnisty 11%, olej słonecznikowy, sól morska. Na 250 ml, przypada 15gr cukru. Jednak ciągle należy podkreślić, że producent nie wykazuje w składzie, żadnego cukru. Nawet nie mamy jak się rozwinąć nad tymi mlekami chyba, tylko jeżeli chodzi o ich smak, ale przecież o tym będzie w części trzeciej.

Ener Bio napój ryżowy marki Rossmann

Skład: woda, ryż 12%, olej słonecznikowy, naturalny aromat waniliowy 0,1%, sól morska oraz węglan wapnia. Nic dodać nic ująć. Brak i pić.

IMG 20170523 201058 150x150 Mleka roślinne do kawy. Część II

Ener Bio napój sojowy

Skład: woda, soja 8%  i tyle naprawdę! Czy można wymarzyć sobie prostszy skład? Do tego, cukru tyle, co na lekarstwo, 2,5 gr na 250 ml. Rossmann robi niezłą robotę, jeżeli chodzi o napoje roślinne. Opcją wzbogaconą jest napój sojowy waniliowy, który ma większe „zagęszczenie” soi, bo aż 10.5 % cukier (14 gr na 250 ml, dużo!) naturalny aromat waniliowy. Krótka uwaga, że jak już będziecie w Rossmannie i chwyci was ochota na napój sojowy, to lepiej wziąć ten bez wanilii, jest tam dużo mniej cukru i to o 11,5 gr na szklance.

Podsumowując: Rossmann wypuścił, świetną linię mlek roślinnych, nie ma w nich złych składników, nie ma zagęstników, oprócz wersji migdałowej, w której występuje guma guar. Zaznaczmy, jest to naturalny zagęstnik błonnikowy, lecz mimo wszystko zagęstnik, którego nie musimy jeść. Więc jeżeli nie macie w pobliżu sklepu ze zdrową żywnością, to w ciemno można brać produkty Ener Bio marki Rossmann.
Skoro już jesteśmy w opcji niemieckiej, przejdźmy na drugą stronę ulicy, czyli do Lidla.
Lidl oferuje nam kilka mlek roślinnych, oprócz mlek firmy Alpro, o, których było już w części pierwszej, ma produkty marki własnej.

IMG 20170523 203902 150x150 Mleka roślinne do kawy. Część II

 Pilos napój sojowy

Skład: woda, 6,4% obranych nasion z soi, fosforan wapnia, maltodekstryna, guma gellan, witaminy, B2, B12, D

Producent mleka Pillos w mojej ocenie zaprzecza trochę sam sobie, ponieważ na opakowaniu napisane jest, bez dodatku cukru, a w składzie mamy napisaną maltodekstrynę. Jak widać, nie jest to produkt świetnej jakości, mamy tam wypełniacz i stablizator, oraz maltodektrynę. Jeżeli chodzi o zawartość cukru, to jest go 1,2 gr w 200 ml produktu więc nie dużo. Z drugiej jednak strony, nie jest to tragiczny produkt. Jeżeli macie do wyboru markę własną Kaufland oraz Pilos (Lidl) lub Rossmann to chyba warto skupić się na Kauflandzie, lub Rossmanie.

Pilos napój ryżowy

IMG 20170523 203926 116x150 Mleka roślinne do kawy. Część II

Skład: woda, ryż 10,6%, olej słonecznikowy, węglan wapnia, sól. Czy to możliwe, że cukrów naturalnych jest aż 15 gr w 250 ml szklanki? Wydaje mi się to znacznie ponad normę, po prostu bardzo dużo. To tak jak byśmy wrzucili ponad trzy łyżeczki do szklanki. Mimo że producent nie wykazuje w składzie cukru, oraz zaznacza, że wszystkie występujące są naturalne, to jest to lekko dziwne.

Milibona – napój sojowy

IMG 20170523 204022 60x150 Mleka roślinne do kawy. Część II

Nie tylko Pilos, Lidl w swoim zanadrzu ma także, markę własną Milibona.

Skład: woda, nasiona soi 6,8, węglan wapnia, guma gellan, fosforan wapnia, witamina E ryboflawina witamina B12. Nie wiem sam, czy ryż ma tak dużo cukrów? Skoro w napojach sojowych cukru jest 1,2 gr, a w wyżej wymienionym napoju ryżowym, aż 15gr?
Podsumowując: Marki własne Lidla to raczej średniak, znajdziemy tam cukier w postaci maltodekstryny w niektórych aż 15gr na szklankę, wypełniacze błonnikowe (guma gellan) oraz stabilizatory. Gdybym miał możliwość wyboru, to nie kupiłbym. Jeżeli jednak mieszkacie na pustyni albo totalnym odludziu to marka Pilos nie wyrządzi wam większych szkód.

Zostawiamy już Lidl w spokoju, wyruszamy do Auchan, który kiedyś był Realem.
Wchodząc na dział ze zdrową żywnością Auchana, można doświadczyć dużego wyboru zdrowych produktów. Półki z mlekami roślinnymi są duże, wybór znaczny. Sprawdźmy co ma do zaoferowania ten dyskont.

Jako pierwsze bierzemy na celownik firmę Frias, pochodzenie z Hiszpania.

Frias Soja Orginal
IMG 20170525 113700 119x150 Mleka roślinne do kawy. Część IISkład: Woda, ziarno soi 13% i sól. Cukru 1,8 gr w 250 ml, więc również bardzo dobrze. Frias rządzi. Cena to  jedynie około 6 zł więc naprawdę przystępna. Marka przez nas polecana. Już całkowicie na boku wspomnę, że mają bardzo ładną szatę graficzną.

IMG 20170525 121903 52x150 Mleka roślinne do kawy. Część II

Frias napój owsiany

Frias – napój owsiany: skład: woda, owies 14%, sole wapniowe kwasu ortofosforwego, wit. D, sól, guma gellan, fosforan tripotasowy, zawartość cukru prawie 16 gr na szklankę, to dużo…jednak najprawdopodobniej są to cukru niedodawane sztucznie. Są to dodatki, które nie powodują znacznych skutków ubocznych prócz tego, że posiadają nadprogramowy błonnik, oraz wapno w różnej postaci.

IMG 20170525 121953 128x150 Mleka roślinne do kawy. Część II

Frias napój ryżowy

Skład: woda, ryż 12%, olej słonecznikowy, sole wapniowe kwasu ortofosforwego, guma gellan, fosforan tripotasowy, czyli tak naprawdę skład typowo kopiuj, wklej, tylko zmienia się główny składnik z napoju owsianego.

Napój Koko Dairy Free.

IMG 20170525 113731 115x150 Mleka roślinne do kawy. Część II

Skład: woda, mleko kokosowe, koncentrat z soku winogron, fosforan wapnia, estry sacharozy i kwasów tłuszczowych, sól, barwnik karoteny, witamina D2.
Po co dodawać do produktu naturalnego barwnik? Po co dodawać estry, mimo że są naturalne? W internecie można znaleźć ostrzeżenia, że estry to naturalny składnik. Do produkcji, wykorzystywane są głównie oleje roślinne, lecz uwaga dla wegan i wegetarian, zdarza się zastosowanie tłuszczów zwierzęcych. Niektóre grupy jak np. weganie, Muzułmanie czy Żydzi muszą unikać tych produktów. Jedynie producent tych dodatków może udzielić dokładnych informacji na temat pochodzenia kwasów tłuszczowych. Kwasy tłuszczowe pochodzenia roślinnego i zwierzęcego są chemicznie identyczne. Tutaj mamy typowy przykład chęci ulepszania czegoś, co ulepszania nie potrzebuje sam bym unikał.

Firmy Ecomil to znowu Hiszpania, przyjrzyjmy się składowi tych produktów.

IMG 20170525 113813 122x150 Mleka roślinne do kawy. Część II

Ecomil – mleko kokoswe.
Skład: woda, mleko kokosowe 8,5%, syrop z agawy, skrobia z tapioki, aromat kokosowy naturalny, sól, mączka chleba świętojańskiego inaczej karob, lub guma karobowa. Jeszcze inaczej E410.

Pierwszy raz spotykam się z zastosowaniem syropu z agawy do produkcji, ponieważ nienależy

IMG 20170525 113835 118x150 Mleka roślinne do kawy. Część II

do najtańszych. Mączka chleba świętojańskiego, również jest produktem naturalnym, zdrowym zastępstwem kakao, jak i skrobia z tapioki. Oczywiście zarówno karob, jak i tapioka spożywane w dużej ilości powodują wzdęcia, ponieważ są naturalnym błonnikiem. Podsumowując, nie jest to produkt, który nas zatruje, jednak jest w nim dużo rzeczy, których sam nie chciałbym spożywać. Dlaczego? Ponieważ kupując mleko roślinne, nie chciałbym kupować mleka z zagęstnikami, imitującymi ich aksamitny skład. Czy kupować? Jak nie przeszkadza wam dodatkowy błonnik, to tak. Producent proponuje również ten sam produkt bez cukru, który różni się tylko tym, że nie posiada w swoim składzie syropu z agawy.

IMG 20170525 113907 119x150 Mleka roślinne do kawy. Część II

Eco mil – mleko migdałowe
Skład: woda, cukier trzcinowy, migdały 2%, maltodekstryna z kukurydzy, skrobia z tapioki, olej słonecznikowy, mączka chleba świętojańskiego.
Cukru jest 3,2 gr na 100 ml czyli około 8gr samego cukru na szklankę. Powiem tylko tyle, że można znaleźć napoje roślinne zarówno bez cukru, oraz maltodekstryny, bez skrobi i innych błonników. Sam produkt ma w sobie dodatki obojętne dla naszego organizmu.

 Berief napój ryżowy

Skład: woda, ryż 18%, olej słonecznikowy, sól morska, węglan wapnia.

IMG 20170525 113940 123x150 Mleka roślinne do kawy. Część II

Berief, napój ryżowy, naturalny

Zawartość cukru 5,7 na 100 ml, więc mamy ponad 14gr cukru na szklankę napoju. Teoretycznie naturalnego, bo producent milczy. Węglan wapnia uznawany jest za środek nieszkodliwy, jednak w nadmiernych ilościach może powodować bóle brzucha.

Berief soja fit dostępny w Auchan.

Skład: woda nasiona soi 8%, cukier trzcinowy, naturalny aromat wanilii, sól morska, czerwone algi morskie. W szklance można spotkać, 5,7 gr na 100 ml napoju. I jeszcze raz, można znaleźć tutaj napoje bez sztucznego dodatki cukru. Lecz jeżeli nie przeszkadza ci jego dodatek smacznego. Poza mankamentem cukru jest to napój z świetnym składem.

IMG 20170525 114020 119x150 Mleka roślinne do kawy. Część II

Rice Dream o smaku wanilii

IMG 20170525 114046 114x150 Mleka roślinne do kawy. Część II

Rice Dream z dodatkiem wapnia

IMG 20170525 114122 117x150 Mleka roślinne do kawy. Część II

Rice drem bez dodatków

Rice Dream – ekologiczny bezmleczny napój ryżowy o smaku wanilii. Skład: woda, ryż 14%, olej słonecznikowy, naturalny aromat z wanilii (0,1%), sól morska. Cukru 14,4 w 200 ml. Producent proponuje nam ten sam napój wzbogacony o wapń. Jednak prócz wapnia dorzuca nam w pakiecie gume gellan.

W wersji trzeciej ten sam napój jednak bez wanilii, bez gumy gellan, czysty napój o bardzo dobrym składzie gdzie występuje ryż, olej słonecznikowy, sól morska. Całą linię można podsumować jako bardzo dobrą.

IMG 20170525 122043 119x150 Mleka roślinne do kawy. Część II

Almond dream z wapniem i witaminami

Almond Dream – napój migdałowy z wapniem i witaminami.
Skład: woda, dekstroza, migdały 2,5%, skrobia ryżowa, węglan wapania. Guma gellan, sól morska

IMG 20170525 122333 117x150 Mleka roślinne do kawy. Część II

Boison napój czekoladowy

IMG 20170525 122437 108x150 Mleka roślinne do kawy. Część II

Boison napój sojowy

IMG 20170525 122222 115x150 Mleka roślinne do kawy. Część II

Boison napój owsiany

witaminy E, D2, B12, oraz lecytyna słonecznikowa w 250 ml, około 10 gr cukru. W składzie występuje dekstroza nazywana często cukrem gronowym. Bardzo szybko się wchłania. Mleko ma w sobie zarówno dodatek cukru (dekstroza) wypełniacz czyli guma gellan, oraz skrobie. Może inny napój?

Boison – napój owsiany sterylizowany UHT, Skład: woda, owies 11%, olej słonecznikowy, sól morska, 14 gr cukru na szklankę. Gdyby nie ten cukier było by świetnie. Jednak z uporem, będę zaznaczał, nie ma go dodawanego sztucznie.

Boison – napój czekoladowy sojowy. Skład: woda, soja 8%, cukier trzcinowy, czekolada w proszku 1%, kakao, karagen, guma ksantanowa, 18 gr cukru na 200 ml napoju. Tutaj już nie jest tak dobrze, stabilizatory, cukier dodawany sztucznie do produktu.

Boison napój sojowy: woda, soja 7,4%, cukier trzcinowy, karagen, guma ksantanowa, naturalny aromat waniliowy, 11 gr cukru w 200 ml napoju. Trzej przedstawiciele marki Boison mają wszystko czego nie lubię w napojach roślinnych. cukier dodany sztucznie, zagęstniki, czekoladę w proszku.

IMG 20170525 122403 114x150 Mleka roślinne do kawy. Część II

Soja So Lecker Waniliowy

IMG 20170525 122459 130x150 Mleka roślinne do kawy. Część II

Soja So Lecker ryżowy

Soja so lecer o smaku wanilii. Skład: woda, ziarna soi 7%, cukier trzcinowy, naturalny aromat wanilii, sól morska.
Soja so lecer reis skład: woda, nasiona soi 8%, ryż 6%, sól morska. 4,8 gr cukru na 100 ml

Źle nie jest, bo nie ma żadnych wypełniaczy, żadnych gum, błonników. Cukier występuje w opcji waniliowej wiec warto mieć go na względzie przy wyborze.

Incydent z Biedronki:

IMG 20170523 202608 106x150 Mleka roślinne do kawy. Część II

Vitanella napój z biedronki

Vitanella, napój sojowy klasyczny
Po pierwsze, mamy tutaj do czynienia z napojem UHT, czyli poddawanym wysokiej temperaturze. W ciągu kilku sekund podgrzewa się napój do ponad ponad 100 °C tym samym go sterylizując.
Skład: woda, soja 7,2%, cukier, węglan wapnia, guma gellan, sól morska, fosforan potasu, witaminy E, B2, B12. Skład nie powala, po pierwsze mamy tam cukier dosypany sztucznie, stabiliztor.

Podsumowanie: Mamy za sobą I część mlek roślinnych do kawy, oraz część drugą. Łącznie udało się przestudiować około 60 rodzajów mlek roślinnych. Gdybym miał sklasyfikować te mleka jednoznacznie, to można podzielić je na trzy grupy: I premium, II „ok ale”, oraz III grupa, „absolutnie nie”

Poniżej drogi czytelniku masz lin do tabeli która posiada każde mleko roślinne do kawy, poddawane analizie w tych dwóch częściach wpis

Tabela wartości odżywczych 54 mlek roślinnych

Możesz swobodnie je sortować, np ze względu na zawartość cukru, soli, tłuszczy, węglowodanów. Dzięki temu sam będziesz mógł zdecydować, o tym jakiego wyboru dokonasz. Mam świadomość, że jest kilka determinantów, które będą wpływały na wasze wyboru. Na pewno będzie miało wpływ to, który ze sklepów macie blisko, wasze preferencje smakowe, oraz często upodobania. Wykonaliśmy dużo pracy, jeżeli chodzi o te dwie części, więc będziemy bardzo wdzięczni za polubienie nas na Fb, G+, oraz wejście z nami w polemikę oraz dyskusje pod tym postem. Zachęcamy was do lajkowania naszych postów. A teraz zabieramy się do pisania kolejnych artykułów.